[Wiadomości] Zaszczepieni wśród ogólnej liczby zgonów w Anglii

21. lutego ukazała się kolejna porcja danych comiesięcznej, ogólnej liczby zgonów w Anglii (zebrana przez Office for National Statistics), z podziałem według zaszczepienia k-wir (w zależności od dawki jak i całkowicie nieszczepionych). Dostępne dane obejmują okres od stycznia 2021 roku do grudnia 2022 roku.

Poniżej przedstawiam różnice pomiędzy ilością zaszczepionych wśród ogólnej liczby zgonów (w postaci odsetka oraz liczby zmarłych) w porównaniu z odsetkiem zaszczepionych w społeczeństwie, dla poszczególnych grup wiekowych, w tym samym okresie czasu. Skupiłem się na porównaniu całkowicie niezaszczepionych do szczepionych co najmniej pierwszą dawką (nie wnikałem w podział na poszczególne dawki). Co prawda wykres „Vaccination uptake, by vaccination date age demographics” (można ustawić go aby pokazywał „First dose” – pierwszą dawkę, czyli zaszczepionych co najmniej jedna dawką) przedstawia węższe grupy wiekowe, ale można wyciągnąć z nich średnią (zarówno arytmetyczną jak i ważoną – uwzględniając większą ilość ludzi w grupie młodszej) i wyliczyć przedziały 10-letnie, aby przyrównywać to samo.

Pierwszą rozpatrywaną grupą wiekową jest, a w zasadzie była, grupa z przedziału od 10 lat do 39 lat. Dane dla tej grupy wiekowej kończą się na maju 2022 roku, a nie jak w przypadku pozostałych grup w grudniu 2022 roku. W późniejszych publikacjach grupa ta została zamieniona na przedział wiekowy od 18 do 39 roku życia. Dane dostępne dla grupy 18-39 lat zaczynają się od kwietnia 2022 roku, a nie jak w przypadku pozostałych grup w styczniu 2021 roku. Wykresy wyszczepialności w społeczeństwie oraz odsetka zaszczepionych wśród zmarłych dla obu tych grup wyglądają następująco.

Wykres 1
Wykres 2a

Wykres 1 pokazuje, że w zasadzie od samego początku odsetek zaszczepionych wśród zmarłych przewyższał odsetek zaszczepionych w społeczeństwie. Przykładowo w czerwcu 2021 roku (oznaczonym jako 1-07-2021) w grupie wiekowej 10-39 lat wyszczepialność wynosiła 8,8%, a odsetek zaszczepionych (co najmniej jedną dawką) wśród zgonów wyniósł 45,3%. Przecież skoro wyszczepialność wynosiła wtedy 8,8% to wśród zgonów również powinno być około 8,8% zaszczepionych (wtedy można by stwierdzić, że szczepionka nie ma wpływu na śmiertelność), albo mniej niż 8,8% (wtedy można by stwierdzić, że szczepionka zmniejsza śmiertelność). Jednak jeśli odsetek zaszczepionych wśród zgonów jest wyższy niż odsetek zaszczepionych w społeczeństwie i utrzymuje się dłuższy czas, to należałoby zadać pytanie, czy szczepionka nie zwiększa zagrożenia śmierci u osób, które ją przyjęły, Suma nadmiarowych zgonów zaszczepionych dla okresu przedstawionego na wykresie 1 wyniosła 3334 osoby (nadwyżka 31,89%) – „0” oznaczałoby, że taki sam odsetek zaszczepionych występuje wśród zmarłych, co w społeczeństwie, a tu mamy ponad kilkukrotną nadwyżkę w niecałe półtora roku.

Po zawężeniu przedziału wiekowego grupy 10-39 lat do 18-39 lat, wykres 2a nie wygląda już tak przerażająco (można tylko domniemywać czy to było powodem odrzucenia przedziału wiekowego dzieci), chociaż robiąc zbliżenie (wykres 2b) na okres od lutego 2022 roku do ostatniego na tą chwilę ujawnionego miesiąca, czyli grudnia 2022 roku, okazuje się, że przewaga na niekorzyść zaszczepionych zaczyna stopniowo wzrastać. Przedział ten wybrałem, ponieważ mniej więcej w tym czasie odsetek zaszczepionych, nawet w najmłodszej z wyznaczonych grup wiekowych, zaczął się stabilizować.

Wykres 2b

Suma nadmiarowych zgonów zaszczepionych dla okresu przedstawionego na wykresie 2b wyniosła 23 osoby (nadwyżka 0,44%).

Dane dla kolejnych grup wiekowych, w szczególności tych starszych (chociaż biorąc pod uwagę wpływ odrzucenia grupy dziecięcej na powyższe różnice w umieralności można się zastanawiać jak wygląda umieralność wśród najmłodszych zaszczepionych), pokazują coraz większą nadmiarową umieralność wśród osób zaszczepionych w porównaniu z odsetkiem zaszczepionych w społeczeństwie.

Wykres 3a
Wykres 3b

Suma nadmiarowych zgonów zaszczepionych dla okresu przedstawionego na wykresie 3b wyniosła 225 osób (nadwyżka 2,56%).

Wykres 4a
Wykres 4b

Suma nadmiarowych zgonów zaszczepionych dla okresu przedstawionego na wykresie 4b wyniosła 45 osób (nadwyżka 0,18%).

Wykres 5a
Wykres 5b

Suma nadmiarowych zgonów zaszczepionych dla okresu przedstawionego na wykresie 5b wyniosła 558 osób (nadwyżka 1,12%).

Wykres 6a
Wykres 6b

Suma nadmiarowych zgonów zaszczepionych dla okresu przedstawionego na wykresie 6b wyniosła 1162 osoby (nadwyżka 1,09%).

Wykres 7a
Wykres 7b

Suma nadmiarowych zgonów zaszczepionych dla okresu przedstawionego na wykresie 7b wyniosła 1134 osoby (nadwyżka 1,17%).

Wykres 8a
Wykres 8b

Suma nadmiarowych zgonów zaszczepionych dla okresu przedstawionego na wykresie 8b wyniosła 3018 osób (nadwyżka 2,93%).

Na koniec trochę liczb i innych porównań. Kolorem ceglastym oznaczyłem nadwyżkę zaszczepionych wśród zgonów – korzyść niezaszczepionych, natomiast kolorem seledynowym oznaczyłem przypadki odwrotne, czyli korzyść zaszczepionych.

Poniższe wykresy ukazują zawężone przedziały.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s